Skoliozės

 

Skoliozės charakterizuojamos lanko formos stuburo deformacijomis (frontaline kryptimi) bei slankstelių susisukimu aplink vertikalią ašį. Skoliozės gali būti įgimtos arba įgytos.

Įgimtos skoliozės atsiranda dėl papildomų (įterptinių) slankstelių arba dėl asimetriškos stuburo juosmeninės dalies V slankstelio formos. Sergant poliomielitu, dėl nugaros ir pilvo raumenų paralyžiaus išsivysto paralyžinė skoliozė. Skoliozė gali susiformuoti ir sutrumpėjus vienai iš apatinių galūnių. Skoliozės požymius dar labiau užaštrina rachitas, chroniški kvėpavimo organų uždegimai, tymai, skarlatina, netaisyklinga kūno padėtis (esant statiniam stuburo krūviui), per silpnai išsivystę raumenys.

[ad#masazas]

Stuburo juosmeninės dalies skoliozė pasireiškia juosmens išlinkimo susilyginimu su paravertebralinės dalies išgaubtumu, atitinkamai skersinių ataugų projekcijai išgaubtosios (skoliozės) pusės link. Esant krūtinės dalies skoliozei, pastebima menčių asimetrija. Išgaubtoje pusėje mentė būna aukščiau ir (dėl deformuotų šonkaulių) toliau nutolusi nuo stuburo. Toje krūtinės pusėje tarpšonkauliniai plyšiai praplatėja, ir visa krūtinės ląsta tarsi išsipučia – susidaro šonkaulinė kupra. Kitoje kūno pusėje krūtinės ląsta įdumba, nes tarpšonkauliniai plyšiai (priešingai) – būna susiaurėję.

Dėl slankstelių deformacijos stuburas netenka lankstumo, silpnėja jo amortizacinė funkcija. Skausmai atsiranda ryškesnių pakitimų atvejais, kada užspaudžiamos nugarinių nervų šaknelės.

Skoliozės gydyme svarbiausią reikšmę turi gydomoji gimnastika, o masažas – tai tik vienas iš papildomų (tačiau gana svarbių) gydymo komplekse taikomų veiksnių. Masažuojant raumenys ne tik paruošiami fiziniams pratimams, bet ir sustiprinamas fiziologinis mankštos poveikis organizmui. Masažo procedūros labai svarbios vaikams, kuriems diagnozuota progresuojanti skoliozės forma, nes vaikų raumenys ir jungiamasis audinys silpnai išsivystę. Masažuojant jaunesniojo amžiaus vaikus, masažo veiksmai derinami su pasyviais fiziniais pratimais.

Masažavimas stiprina raumenis išgaubtojoje stuburo dalyje ir (priešingai) atpalaiduoja įdubusioje.

Įrašas paskelbtas temoje Atramos judėjimo sistemos susirgimai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.