Raumenų, raiščių bei sąnarių patempimai

 

Patempimais vadinami sąnarių pažeidimai, atsirandantys forsuojant juos didesnės apimties (nei įprasta) jėga, kada pats sąnarys (priešingai išnirimui) išlieka stabilus. Vis dėlto, šitokia būsena dažnai apibūdinama kaip reiškinys, artimas išnirimui. Patempimas dažniausiai pasitaiko peties, kelio ir blauzdos-čiurnos sąnariuose, kai dėl per smarkių aktyvių ar pasyvių judesių per daug ištempiamos sąnarinės kapsulės sienelės.

Nelabai stipraus tempimo metu jungiamasis audinys gali būti patemptas be kolageninių skaidulų įtrūkimų, o tik pasireiškia jo pailgėjimas, nedidelis skausmas, neryškios kraujosruvos bei minkštųjų audinių patinimas.

[ad#masazas]

Stipresnių raiščių patempimų atvejais, kolageninės skaidulos sutrūkinėja, dėl to skausmas esti gana stiprus, sutrinka sąnario funkcija, pasireiškia hemartrozė, sąnario kontūrai dingsta. Gali būti pažeidžiama ne tik pati sąnarinė kapsulė, bet ir su sąnariu susijusios kremzlės, sausgyslės, sinovinis apvalkalas, raumenys, kraujagyslės, bei nervai. Raiščiuose ir raumenyse pastebimi įtrūkimai, sutrūkinėjimai bei nutrūkimai, o taip pat – audinių dalys, paliekančios kartu su kauliniais dariniais (šių darinių tvirtinimosi vietose). Kartais kaulų distalinėse srityse gali atsirasti plyšiai.

Reaguojant į patempimus, pasireiškia arba sąnario uždegimas kartu su serozinio skysčio susikaupimu sąnario viduje arba – sąnarinės kapsulės sinovitas (sinovinio dangalo uždegimas). Stipraus patempimo metu sąnarys tampa nejudrus. Patempimo momentu jaučiamas stiprus skausmas, sutrinka judesiai, atsiranda patinimas ir uždegiminiai reiškiniai.

Esant lengvai patempimo formai, masažą galima taikyti jau tą pačią dieną, stipresnio patempimo metu – sekančią dieną po traumos. Vis dėlto prieš tai būtina įvertinti pažeidimo laipsnį. Sausgyslių ar sąnarinės kapsulės trūkimo atvejais (taip pat – po kremzlinio audinio traumos), būtina chirurginė intervencija, todėl masažuoti pradedama tik pilnai sugijus pooperacinėms siūlėms.

Masažo tikslas: skausmų (patinimo) sumažinimas ir jų panaikinimas, sąnaryje susikaupusių skysčių bei kraujosruvų šalinimo pagreitinimas, kraujo ir limfos (taip pat medžiagų) apykaitos, audinių regeneracijos procesų pagerinimas, sąnarinės kapsulės, raiščių ir kitų sąnarinių jungčių darinių stiprinimas, pažeistos sąnario funkcijos atstatymas.

Įrašas paskelbtas temoje Atramos judėjimo sistemos susirgimai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.