Plokščiapėdystė

 

Plokščiapėdystė – tai išilginio arba skersinio pėdos skliauto nusileidimas.
Išilginis pėdos skliautas priekyje remiasi į grindis pirštikaulių galvutėmis, o užpakalyje – kulno gumburo paviršiumi; skersinis – I ir V pirštikaulių galvutėmis. Pėdos skliautas sutvirtintas raiščiais bei trumpaisiais pėdos raumenimis, dalinai – ir ilgųjų lenkiamųjų raumenų pagalba.

Plokščiapėdystė paprastai būdinga vaikams ir jaunuoliams. Ji gali būti trauminė (pavyzdžiui, kulkšnies lūžimo atveju), paralyžinė plokščiapėdystė – kai paralyžiuojami blauzdos ir šeivinis raumenys, taip pat – statinė, atsirandanti dėl per didelio (kojos pėdai tenkančio) krūvio.

[ad#masazas]

Esant plokščiapėdystei, sutrinka amortizacinė pėdos funkcija. Pacientas jaučia greitą nuovargį ir pėdos skausmus, kurie pasireiškia ilgai stovint arba – vaikščiojimo metu. Ligoniams skausmingas ir lipimas laiptais (aukštyn), nes tenka remtis pirštikaulių galvutėmis (nusileidžiant žemyn, koja remiasi kulnu, todėl skausmai nepasireiškia).
Naktį, ramybės būsenoje skausmai išnyksta. Ilgiau vaikštant, blauzdos raumenų srityje gali atsirasti mėšlungis. Pirštų tiesiamųjų raumenų sausgyslės ir šeiviniai raumenys įtempti ir sustorėję, medialinis pėdos kraštas beveik liečia grindis. Plokščiapėdystės laipsnis nustatomas plantografijos metodu, t.y. analizuojant pado atspaudus.

Gydymo metu taikomas masažas, speciali gydomoji gimnastika, supinatorių naudojimas, avint batus (arba – ortopedinė avalynė).

Masažo ir gydomosios gimnastikos tikslas: pėdos raumenų ir jos sąnarių stiprinimas, hipertonuso blauzdos ir šeivinio raumens audiniuose sumažinimas, kraujo apytakos bei audinių mitybos pagerinimas, nuovargio ir skausmų pašalinimas.

Įrašas paskelbtas temoje Atramos judėjimo sistemos susirgimai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.