Kreivakaklystė

 

Kreivakaklystės terminu apibūdinama bet kokia netaisyklingai fiksuota kaklo padėtis.

Šis sutrikimas gali būti įgimtas arba įgytas. Įgimta kreivakaklystė atsiranda dėl netaisyklingo vaisiaus vystymosi gimdoje arba traumavus vaiko kaklo raumenis gimdymo metu. Gana retai pasitaiko netgi kaulinė įgimtos kreivakaklystės forma, atsiradusi dėl kaklo slankstelių vystymosi anomalijų. Neurogeninė kreivakaklystė išsivysto dėl spazminio arba glebaus priedinio (XI galvinio) nervo paralyžiaus, kuris įnervuoja galvos sukamąjį ir trapecinį raumenis.

Esant įgimtai (raumeninei) kreivakaklystei, galva nuolat būna palenkta į šoną, nes tai susiję su kurio nors galvos sukamojo raumens neišsivystymu: vienas raumeninių skaidulų pluoštas nepilnai išsivystęs, o jo vietoje susiformavęs jungiamasis audinys, kita dalis – išsivysčiusi normaliai. Po sunkaus gimdymo, traumavus galvos sukamojo raumens audinius, pirmosiomis naujagimio gyvenimo dienomis šio raumens srityje susidaro hematoma. Dėl skausmų atsiradus refleksinei pažeistų raumenų įtampai, vaiko galvutė nusisuka veidu į priešingą pusę.

[ad#masazas]

10-14 dieną po gimimo naujagimio pažeistų audinių vietose galima užčiuopti skausmingą sukietėjimą. Jis gali išlikti net iki 6-8 mėnesių. Surandėjusio raumeninio audinio augimas sutrinka, raumuo sutrumpėja, o vaiko galvutė grįžta į reikiamą padėtį. Kaklo srities stuburo slanksteliuose pamažu vystosi skoliozė, pasireiškianti išgaubtumu pažeisto raumens pusėn.

Kad gydymas būtų kuo efektyvesnis, masažą rekomenduojama pradėti pirmosiomis dienomis, nustačius kreivakaklystės požymius. Vaiko galvutę būtina fiksuoti taisyklingoje padėtyje, ją apkamšant vatos-marlės voleliais, korekcinėmis apykaklėmis arba smėlio maišeliais. Kai konservatyvus gydymas nepadeda arba liga labai uždelsta, taikoma chirurginė intervencija, po kurios taip pat galima daryti masažą.

Kartu su masažo procedūromis galima taikyti ir gydomąją gimnastiką, lėtai atliekant pasyvius veiksmus stuburo slankstelių kaklinėje dalyje.

Kada vaikas išmoksta sėdėti, gimnastikos pratimai ir masažo procedūros atliekami, jam esant pradinėje padėtyje – atsisėdus. Ryškiaspalvių žaislų pagalba vaiką galima sudominti, išprovokuojant aktyvius jo galvytės judesius reikiama kryptimi, tam, kad ištempti raumenys sustiprėtų, o sutrumpėję – būtų tempiami.

Vaikams, kurių amžius 5-9 metai, kartu su masažo procedūromis taikoma ir koreguojanti gipsinė (kartoninė ar plastmasinė) apykaklė. Jeigu, apykaklės nešiojimo laikotarpiu pasireiškia skausmai, reikia ją laikinai nuimti, pritaikyti šilumos procedūras, pamasažuoti, o tada apykaklę vėl uždėti. Tokiu atveju užtenka atlikti lengvus (simetriškus) glostymo veiksmus. Kad būtų išvengta stuburo slankstelių skoliozės (krūtinės dalyje), vaikui taikomas taip pat ir nugaros masažas.

Įrašas paskelbtas temoje Atramos judėjimo sistemos susirgimai. Išsisaugokite pastovią nuorodą.