Indikacijos (galima masažuoti (parodymai)) ir kontraindikacijos (negalima masažuoti (priešparodymai)) skiriant higieninį ir gydomąjį masažą

Masažas yra funkcinė gydymo priemonė, skiriama įvairioms ligoms ir traumoms gydyti, po fizinio, protinio pervargimo, atliekamas higieninis, kosmetologinis masažas. Jis dažnai derinamas su kitais gydymo metodais, pavyzdžiui kineziterapija, fizioterapija, vandens procedūromis.

Skiriant ir atliekant masažą, reikia gerai žinoti jo indikacijas (t.y. kada masažą daryti galima (parodymai)) ir kontraindikacijas (atvejai, kada masažo daryti negaliama (priešparodymai)).

Parodymai ir priešparodymai higieniniam masažui

Higieninį (profilaktinį) masažą galima taikyti visiems sveikiems žmonėms, atsižvelgiant jų amžių ir nervų sistemos jautrumą. Vaikų negalima ilgai ir intensyviai masažuoti, jų padidintas jautrumas ir imlumas įspūdžiams.

[ad#masazas]

Asmenims virš 60 metų bendrojo masažo procedūra turėtų būti trumpesnė. Be to, masažuojant tokius asmenis, nerekomenduotini įvairūs smūgiuojamieji vibracijos būdai nes pastarieji gali išprovokuoti širdies ritmo sutrikimus, sukelti kraujo spaudimą.

Higieninis masažas yra priešparodytinas, esant pakilusiai kūno temperatūrai, ūmiems uždegimams, pūliniams kūno paviršiuje, odos bėrimams, daugybinėms karpoms, polinkiui į kraujosruvas (mėlynės). Masažas netaikomas, sergant venų uždegimais, o esant stipriai išsiplėtusioms kojų venoms, kojų negalima masažuoti. Masažas nedaromas esant kirkšnies išvaržai, moterims menstruacijų, nėštumo metu.

Parodymai skiriant gydomąjį masažą

1) širdies ir kraujagyslių ligos: išeminė širdies liga, po miokardo infarkto (tame tarpe ir po chirurginio gydymo), poinfarktinė kardiosklerozė, hipertoninė liga (poūmis laikotarpis), hipotoninė liga (poūmis laikotarpis), funkcinė širdies neurozė, miokardo distrofija, infekciniai alerginiai miokarditai, širdies ydos, arterijų ir venų ligos;

2) kvėpavimo organų ligos: lėtinės nespe¬cifinės plaučių ligos, lėtinės pneumonijos ir bronchitai, plaučių emfizema, pneumosklerozė, bronchinė astma remisijos stadijoje, pleuritai;

3) atramos-judėjimo aparato ligos ir traumos: reu¬matoidiniai ir kiti artritai; distrofiniai pro¬cesai sąnariuose, Bechterevo liga, osteochon¬drozė ir kitos stuburo ligos, sutrenkimai, raiščių ir raumenų patempimai, tendovaginitai, kontraktūros, skoliozės, plokščiapadystė, laikysenos defektai;

4) centrinės nervų sistemos ligos ir trau¬mos: nervų sistemos traumos, galvos sme¬genų kraujotakos sutrikimų pasekmės, poliomielito liekamieji reiškiniai, spąstiniai ir vangūs paralyžiai. I ir II laipsnio cerebrinė aterosklerozė, vaikų cerebrinis paralyžius:

5) periferinės nervų sistemos ligos ir trau¬mos: neuralgijos, neuritai, pleksitai, radiku¬litai, Parkinsono liga, diencefaliniai sindro¬mai, polineuritai;
6) lėtinės virškinimo organų ligos: gastri¬tai, kolitai, žarnyno diskinezijos, gastroptozė, opinė liga, kepenų ir tulžies pūslės ligos (tulžies pūslės diskinezija), po operacijų dėl tulžies pūslės pašalinimo, arba opaligės;

7) odos ligos: plaukuotosios galvos dalies seborėja, psoriazė, neurodermitas ir kiti;

8.) medžiagų apykaitos sutrikimai: nutu¬kimas, diabetas, podagra.
Masažas skiriamas ir sutrikus miegui, gal¬vos skausmų gydymui, esant padidintam jaut¬rumui, lytiniam silpnumui ir kitais atvejais.

Priešparodymai skiriant gydomąjį masažą

1) ūmi ligos pradžia, kai esti aukšta temperatūra:
2) ūmus uždegimas;
3) kraujavimas arba polinkis kraujuoti;
4) kraujo ligos;
5) pūlingi procesai (nepriklausomai nuo jų lokalizacijos (vietos));
6) įvairios odos, nagų, plaukuotosios da¬lies grybelinės, infekcinės ar nežinomos kil¬mės ligos;
7) ūmus venų uždegimas, trombozė, varikozinis venų išsiplėtimas, kai formuojasi trofiniai pakitimai;
8.) arterijų uždegimai;
9) periferinių kraujagyslių aterosklerozė, trombangitai, kai formuojasi cerebrinės krizės;
10) kraujagyslių, aortos ir širdies aneurizmos;
11) limfinių liaukų, limfagyslių uždegimai;
12) vegetacinės nervų sistemos ligos paū¬mėjimo metu;
13) alergija, esant hemoraginiams ar ki¬tiems išbėrimams, kraujo išsiliejimui į odą;
14) didelis psichinis ar fizinis nuovargis;
15) aktyvi tuberkuliozės forma. Pirmos ir antros stadijos sifilis bei kitos venerinės ligos;
16) pilvo ertmės organų ligos, linkusios kraujuoti. Po kraujavimo dėl opaligės arba moterų lytinių organų ligų;
17) lėtinis osteomielitas;
18) kauzalginis sindromas po periferinių nervų traumos;
19) įvairios lokalizacijos gerybiniai ir pik¬tybiniai navikai (iki operacijos). Esant miomai, leidžiama masažuoti apykaklinę zoną, rankas, blauzdas, pėdas;
20) psichinės ligos paūmėjimo metu, kai ligoniui pakinta psichika;
21) kraujo apytakos III laipsnio nepakan¬kamumas;
22) hipertoninės ir hipotoninės krizės;
23) ūmi miokardo ischemija;
24) Kvinkės pabrinkimas (edema);
25) ūmi respiratorinė liga – per pirmas penkias dienas;
26) pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai palpacijos (pračiuopimo) metu;
27) bronchektazinė liga audinių irimo sta¬dijoje;
28) III laipsnio pulmokardialinis nepa¬kankamumas. Taip pat nerekomenduojamas masažas stiprių skausmų, sunkios ligonio būklės metu.
Kontraindikacijos būna laikinos. Praėjus skausmams, radikaliai pašalinus naviką, pa¬sibaigus hipertoninei ir hipotoninei krizei, ligonį galima masažuoti.

P.S. Sukūręs puslapį pradėjau gauti laiškų, elektroniniu paštu, kuriuos vienija toks klausimas: „kokius pratimus reikia daryti atliekant masažą?“.
Jokios paslapties nėra straipsniuose paminėti pagrindiniai masažo pratimai: glostymas, trynimas, maigymas ir vibracija. Apie masažą literatūros yra tikrai nemažai.

Iš patirties galiu pasakyti, kad daryti masažą tikrai nėra sudėtinga, na, o masažu gydyti tai jau reikia medicininių žinių: reikia gerai žinoti anatomiją, fiziologiją, būtų visai gerai žinoti biomechaniką, žinoti manualinę terapiją, kineziterapiją, nes vien tik žinoti masažą gydymui nepakanka, kartais praverčia ir psichologijos žinios.

Dar galiu pridurti, kad didžiausias „menas“ šiais laikais – diagnostika t.y. reikia sugebėti surasti skausmo ar ligos priežastį, nes gydymo būdų yra pakankamai daug ir visai gerų.

Noriu atkreipti dėmesį į aukščiau išdėstytus priešparodymus (kada negalima daryti masažo), nes masažu galima padaryti tiek gerą, tiek ir blogą darbą, o juk masažuotojas dirba su žmogumi, ne su mašina.

Pabaigai. Žinoma sveikam žmogui profilaktinį masažą gali atlikti ir jo šeimos nariai baigę masažo kursus, tuo pačiu pareklamuosiu vieną firmą, kuri žmones moko masažo pagrindų, jos pavadinimas „Masažo namai“ visą reikalingą informaciją galima rasti internete.

[ad#masazas]

Dėkoju, kad lankote puslapį, jei kils klausimų rašykite gintas@gydomasismasazas.lt pasistengsiu atsakyti.

Įrašas paskelbtas temoje Indikacijos ir kontraindikacijos masažui. Išsisaugokite pastovią nuorodą.