Galvos smegenų kraujotakos sutrikimai

.

Smegenų kraujotakos sutrikimai gali pasireikšti po galvos traumų, trombozės, galvos kraujagyslių embolijos (užsikimšimo) atveju, taip pat – dėl kraujo išsiliejimo į smegenis ar atsiradus dinaminiams kraujotakos sutrikimams galvos smegenyse.

Būdingiausias požymis ūmaus galvos smegenų kraujotakos sutrikimo atveju – galūnių bei liemens raumenų (priešingoje kūno pusėje) paralyžius, pasireiškiantis iš pradžių raumenų tonuso sumažėjimu, o vėliau – jo padidėjimu. Pakinta kvėpavimo, kraujotakos, medžiagų apykaitos funkcijos – fiksuojamas bendras glebusis paralyžius su arefleksija (sausgyslių reflekso išnykimu). Taip atsitinka dėl vyraujančių slopinimo procesų nugaros smegenyse.

Raumenų tonuso sumažėjimas ir arefleksija paralyžiuotoje pusėje būna ilgiau negu sveikojoje. Raumenų tonuso padidėjimas ir sausgyslių refleksai atsiranda tik po to, kada atslūgsta patologiniai reiškiniai smegenyse. Vienu metu galvos smegenyse atsiranda tam tikri židininiai simptomai, kurie veikia nugaros smegenis. Smegenų kraujotakos sutrikimo paūmėjimui atslūgus, po 12-15 dienų, atoninius reiškinius pakeičia spazminiai, be slopinamosios smegenų žievės funkcijos ir be refleksinių požymių.

Spazminiai reiškiniai pažeistų galūnių audiniuose vis gilėja, ir po kurio laiko charakteringose kūno vietose susiformuoja kontraktūros (Vernikės-Mano kontraktūra). Šiuo atveju dėl spazminio paralyžiaus pažeidžiami visi paralyžiuotos galūnės raumenys.

Pereinamuoju laikotarpiu (nuo hipotonijos iki spazmų) stiprūs ir funkciniu požiūriu gerai ištreniruoti raumenys veikia stipriau negu jų antagonistai. Tokiu būdu antagonistai būna ištempiami, ir galūnė sustingsta tam tikroje padėtyje. Dėl kraujotakos sutrikimų pažeistos pusės galūnėje atsiranda pabrinkimai, pasireiškia cianozė.

Dėl ilgalaikio neveiklumo vystosi raumenų atrofija ir skoliozė. Pažeistos galūnės raumenyse pastebimas padidėjęs refleksinis jaudinimas. Sausgysliniai refleksai žymiai padidėję, ir tai turi gerai prisiminti masažuotojas, atlikdamas masažo procedūrą.

Pirmosiomis dienomis (maždaug 1.5-2 savaites) ligoniui skiriamas ramybės periodas. Vėliau, savijautai pagerėjus, atliekamas pasirenkamasis masažas pažeistų galūnių paviršiuje. Būtina pradėti masažą kuo anksčiau, kad pažeistų galūnių funkcijas pavyktų greičiau atstatyti.

Masažo tikslas, gydant ligonius, sergančius centriniais (spazminiais) paralyžiais ir parezėmis: refleksinio jaudinimo sumažinimas bei sutrumpėjusių raumenų tonuso padidinimas, ištemptų bei nusilpusių raumenų stiprinimas, sąnarių funkcijos pagerinimas, jų nejudrumo (taip pat – kontraktūrų formavimosi) prevencija, kraujo ir limfos apykaitos pažeistose galūnėse gerinimas.

Įrašas paskelbtas temoje Nervų sistema. Išsisaugokite pastovią nuorodą.