Vibracinė liga, kurią sukelia aukšto dažnumo virpesiai (35-250 Hz)

.

Ligos simptomai pasireiškia jau po kelių mėnesių nuo darbo (susijusio su vibracija) pradžios. Labiausiai pažeidžiamos rankos, kadangi jos turi tiesioginį kontaktą su vibruojančiais mechanizmais. Iš pradžių pacientas skundžiasi užtirpimu, „skruzdėlyčių bėgiojimu“, greitu rankų nuovargiu, silpnumu plaštakų srityje, kartais – mėšlungio reiškiniais pirštuose. Skausmai atsiranda plaštakose, dilbio ir alkūnės srityse, skausmai sustiprėja po sunkaus darbo ir naktį. Spazmuojant arterinių kapiliarų sienelėms, dažnai pasireiškia blyškumas pirštų galuose, net ir nestipriai atšalus, pavyzdžiui, – nusiplovus rankas šaltu vandeniu. Pacientų apibūdinimu, jų rankos tampa „lyg medinės“ ir nejaučia nei šilumos, nei šalčio. Plaštakų odoje matyti cianozės požymiai.

Rankų srityje fiksuojami taip pat ir daugybiniai angiospazminiai reiškiniai, kurie ypač išryškėja, sugniaužus pirštus į kumštį. Kartais plaštaka bei pirštai patinsta. Pirštų oda paprastai sustorėjusi ir suskirdusi. Nagai trapūs, pakitusios formos, patamsėję. Liečiant rankas, jų oda šalta ir drėgna.

Susirgimo simptomams išryškėjus, atsiranda tarpkaulinių raumenų atrofija. Angiospazmai persiduoda į plaštakas ir dilbį.

Angiospazmines vietas galima aptikti netgi liemens srityje ir kojose. Pasireiškia angiospazminės krizės, kurių metu sukasi galva, atsiranda skausmai širdies plote, – tai reiškia, jog sutriko kraujagyslių tonuso vegetatyvinis reguliavimas. Pakinta stambiųjų žasto ir dilbio kraujagyslių tonusas. Sutrinka vibracinis, temperatūros ir taktilinis pojūčiai. Sunkesniais atvejais vibracinis jautrumas visai išnyksta. Hiperalgezija iš pradžių esti pirštų galuose, o vėliau išplinta į plaštakos bei dilbio sritis. Ligai progresuojant papildomai prisideda ir segmentiniai jautrumo sutrikimai. Rankų raumenyse ir pečių juostoje palpuojant randami sukietėjimai. Atsiranda galvos skausmai, sutrinka miegas, didėja nuovargis, dirglumas.

Kompleksinio gydymo metu svarbią vietą užima masažas.

Masažo tikslas: angiospazmų pašalinimas, laidumo ir jaudinimo procesų užtikrinimas nervų sistemoje, sąstingio židinių centrinėje nervų sistemoje slopinimas, kraujo ir limfos apytakos gerinimas nugaros smegenyse bei viršutinių galūnių audiniuose.

Įrašas paskelbtas temoje Nervų sistema. Išsisaugokite pastovią nuorodą.